2018.08.31 Festiwal Singera: Koncert Orkiestry Adria

2018.08.31 Festiwal Singera: Koncert Orkiestry Adria

2018.08.31 Festiwal Singera: Koncert Orkiestry Adria „Jerzy Petersburski, Władysław Szpilman.

 

 

 

Nowe Pokolenie Polska 100” – Koncert Orkiestry Adria z udziałem Lali Czaplickiej i Jerzego Petersburskiego Jr.

Wystąpią: Lala Czaplicka (wokal), Anna Wandtke (skrzypce), Grzegorz Lalek (skrzypce, banjo), Jerzy Petersburski jr (fortepian),

Piotr Malicki (gitara), Piotr Kopietz (akordeon, bandoneon), Grzech Piotrowski (saksofony),

Robert Murakowski (trąbka), Jacek Namysłowski (puzon), Cezary Konrad (perkusja), Sebastian Wypych (kontrabas, kierownictwo artystyczne)

Orkiestra ADRIA nawiązuje składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych stolicy, a swoją nazwą nawiązuje do przedwojennej Adrii.

Na program Orkiestry Adria składają się utwory Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego –

legendarnych kompozytorów, twórców wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku Polski i Świata.

Jerzy Petersburski to także, razem z Arturem Goldem, współtwórca orkiestry na wzór orkiestr zagranicznych specjalizujących się w muzyce tanecznej i tangowej

– jednej z pierwszych tego rodzaju w Polsce, która odegrała dużą rolę w życiu muzycznym Warszawy w latach dwudziestych. Stała się znana dzięki występom w lokalach tanecznych przedwojennej Warszawy.

Piosenki wykonuje m.in. Lala Czaplicka –

śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie, córka Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30.

ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami Petersburskiego i Golda, występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy – Adrii.

Przy fortepianie zasiada wybitny pianista, kompozytor, satyryk Jerzy Petersburski Junior –

syn wybitnego kompozytora. W skład Orkiestry Adria wchodzą najwybitniejsi artyści, muzycy, soliści, interpretatorzy tanga, swinga i jazzu.